Vaikštynė, ar ji reikalinga kūdikiui?

Vaikštynė, ar ji reikalinga kūdikiui? Kada galima naudoti?

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Vaikštynė, ar ji reikalinga kūdikiui?

Vaikštynė, ar reikalinga kūdikiui?
Vaikštynė, ar reikalinga kūdikiui?

Daugelis tėvų mano, kad vaikštynės padės kūdikiui greičiau išmokti vaikščioti – tačiau tai mitas.

Tyrimai rodo, kad vaikštynės nepadeda vaikui anksčiau pradėti eiti, priešingai - vaikštynės naudojimas gali sulėtinti savarankiško vaikščiojimo vystymąsi.

Į vaikštynę įdėtas kūdikis skatinamas naudoti kojas, tačiau mokymasis vaikščioti yra ne vien kojų atramos stimuliavimas, svarbu yra ir kūdikio gebėjimas atsistoti (stovėti) bei išlaikyti pusiausvyrą (paskirstyti kūno svorį, kristi ir išsilaikyti). Šių įgūdžių jis negali tobulinti būdamas vaikštynėje, nes yra apribotas ir visur prilaikomas. Daug naudingiau būtų jei mažylis ropotų, priropojęs stotųsi prie atramos ir eitų palei ją, stabteltų, sukiotųsi ir žaistų.

Vaikštynės gali paskatinti netinkamus vaikščiojimo įpročius, ypač eisenos ant PIRŠTŲ GALŲ vystymąsi. Vaikštynės moko kūdikius atsispirti kojų pirštų galais, kad pajudėti į priekį ir “skrieti” grindimis – tai nėra normali eisena. Aktyvinami netinkami raumenys, daugiau stiprėja apatiniai kojų raumenys (pėdų, blauzdų), bet ne klubai, šlaunys, sėdmenys.

Dar viena klaida, kad tėvai į vaikštynę deda labai JAUNUS kūdikius (6-7 mėn), jiems ypač stebimi nenormalios eisenos modeliai, netaisyklinga kojų atrama, klubų displazijos rizika, nepakankama galvos, liemens kontrolė, atsilošimas einant.

Vaikštynės laikomos nesaugiomis, nes yra susijusios su didele TRAUMŲ rizika. Tyrimai rodo, kad maždaug 12–50% vaikų, naudojančių vaikštynes, susižeidžia. Kūdikiai dažniausiai susižeidžia krisdami nuo laiptų ir patiria įvairaus sunkumo galvos ar kaklo traumas.

Kada gali būti naudojama vaikštynė?

Terapijos metu įtraukiame vaikštynes į mankštą esant tam tikroms ligoms (pvz., Dauno sindromui, nervų - raumenų ligoms, cerebriniam paralyžiui ir tt.), esant labai žemam raumenų tonusui, raumenų silpnumui, nepakankamai pusiausvyrai ar kai beveik nėra kojų atramos (kūdikis kelia kojas aukštyn ir visai nenori remti į pagrindą statomas). Visa tai vyksta su kineziterapeuto priežiūra, stebint vaiko judėjimą ir atitinkamai koreguojant padėtį vaikštynėje.

TĖVAMS suteikiamos rekomendacijos kaip aktyvinti kojų atramą bei stovėjimą namuose BE vaikštynės ir naudojant :

  • naudoti iki 10 min per dieną, stebėti pėdų, kojų padėtį, neiškelti sėdynės per aukštai, nedėti per mažo kūdikio ir labai atidžiai prižiūrėti kūdikį dėl traumų rizikos

Susiję straipsniai: Kūdikių masažas

Kūdikis neropoja. Kodėl?

Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas

Kineziterapeuto rekomendacijos apie žaislus kūdikiams