Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas

Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas susijęs su kūno suvokimu, abipuse galūnių integracija, kūdikio kūno stabilumu ir liemens rotacija (sukimu). Ropojimas.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas

Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas
Kūdikio kūno vidurio linijos kirtimas

VIDURIO LINIJOS KIRTIMAS yra neatskiriamai susijęs su šiais jutimo ir judėjimo įgūdžiais: kūno suvokimu, abipuse galūnių integracija (ryšiu tarp abiejų smegenų pusrutulių), kūno stabilumu ir liemens rotacija (sukimu).

Kūno suvokimas

Kad kirstų vidurio liniją, kūdikis pirmiausia turi suvokti savo kūną (atrasti jį).

Kiekvienas fizinis veiksmas tyrinėjant aplinką suaktyvina receptorius mažylio odoje, raumenyse ir sąnariuose. Tai lavina jo propriocepciją, kuri apima mūsų kūno dalių padėties erdvėje suvokimą.

ABIPUSĖ INTEGRACIJA (bilateralinė) arba dvi sklandžiai bendraujančios smegenų pusės neatsiranda gimimo metu. Vidurio linijos kirtimas ir abipusė integracija stiprina viena kitą: kuo daugiau kūdikis kerta vidurinę liniją, tuo stipresnis yra smegenų pusrutulių bendravimas ir ryšys, tuo geresni gebėjimai kirsti vidurinę liniją.

Viena svarbiausių užduočių šiam tarpusavio ryšio įtvirtinimui yra ROPOJIMAS.

Ropodamas kūdikis nuolat kerta vidurio liniją rankomis ir akimis, taip sukeldamas nuolatinį „bendravimą“ tarp dešiniojo ir kairio smegenų pusrutulių.

Liemens stabilumas

Tvirtas pagrindas ir gera laikysenos kontrolė leidžia atlikti judesius kertant vidurio liniją. Tai labai matyti, kai kūdikis pradeda savarankiškai sėdėti apie 6 mėn. ir žaisdamas pradeda naudoti abi rankas siekdamas savo kūno dalių ar žaislų (pakanka liemens stabilumo, nebereikia remtis, prisilaikyti rankomis į pagrindą).

LIEMENS SUKIMAS (rotacija) - tai dar vienas gyvybiškai svarbus veiksnys kertant vidurio liniją. Jei vaikas vengia sukti liemenį dėl nepakankamo kūno stabilumo ar įtampos, tai paveiks ir vaiko gebėjimą laisvai kirsti vidurio liniją.

Daugelis vidurio linijos kirtimo užduočių apima koordinuotą kūno pasukimą. Pereinamieji judesiai (pvz., vertimasis, perėjimas nuo gulėjimo prie sėdėjimo, iš ropojimo į sėdėjimą ir atgal) padeda lavinti kūdikio gebėjimą efektyviai pasukti liemenį.

Vaiko sąveika su aplinka, tėvų įsitraukimas, jų žaidimas su vaiku, tikslingų padėčių taikymas ir daiktų, kuriuos galima griebti ar siekti parinkimas yra svarbūs veiksniai, padedantys vaikui lavinti gebėjimą kirsti vidurio liniją.