Kūdikių masažas

Kineziterapeuto komentaras apie kūdikių masažą. Ar efektyvu?

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Kūdikių masažas

Kūdikių masažas
Kūdikių masažas

Masažas ir naujo įgūdžio/ funkcijos įgijimas. Ar tai Įmanoma?

Iš tiesų aktuali tema, nes masažas yra tikriausiai viena populiaraiusių terapinių priemonių siūlomų kūdikių populiacijoje. Bet ar masažo TIKSLAS yra tikrai tas dėl kurio jis skiriamas?

Yra įrodyta, kad NEIŠNEŠIOTŲ naujagimių grupėje (kai vaiko būklė jau stabili ir odos savybės leidžia) ankstyvos masažo procedūros, daugiau glostymo pagrindu yra rekomenduotinos ir veiksmingos. Padeda sušvelninti skausmingų, stresinių procedūrų poveikį, kuria tėvų ir mažylio ryšį, gerina jutiminės sistemos vystymąsi, net regos.

Tačiau kalbant apie vyresnius kūdikius - masažo skyrimas norint lavinti FUNKCINĮ įgūdį, pvz, galvos kėlimą, rankų atramą, vertimąsi, sėdėjimą ar pan. - tikrai NĖRA efektyvus.

Kodėl?

Vaikas visiškai NEDALYVAUJA aktyviai, nėra aktyvaus judesio, nėra pakartoimo, inicijavimo - neveikia smegenų neuroplastiškumo principai, kurie labai daug prisideda prie judesio atsiradimo. Masažas - PASYVI procedūra - tai atsipalaidavimas, artimųjų ir vaiko ryšio kūrimas, sensorinis poveikis (nujatrinimas ir stimuliacija), raumenų medžiagų apykaitos gerinimas.

Masažas MAŽAI gali paveikti padidėjusį ar sumažėjusį raumenų TONUSĄ, be to, matomas poveikis yra labai trumpalaikis, jo greitai nelieka (kalbu apie minutes, valandas). Šiek tiek geresni duomenys hipotonijos atveju. Jei vaikas turi SENSORINIŲ problemų, tai švelnus masažas - gali būti ašarų pakalnė...

Aš kaip kineziterapeutė masažą renkuosi labai retai ir tik kaip PAGALBINĮ terapinį metodą, daugiau kūno procedūrą (atpalaidavimo ar tonizavimo tikslu), bet ne įgūdžio mokymui, nes kažin ar padėtų 5 ar net 10 masažų sesija pvz. sėdėjimo mokymui, jei mes visiškai neduosim šios padėties patirti ir bandyti.

PAMĄSTYMUI: Ką renkatės kai norite turėti tvirtą pilvo presą?

A. masažuojate pilvuką įvairiais būdais;

B. atliekate aktyvius, tikslingus pratimus?