Pikler laipiojimo trikampis

Laipiojimo trikampis: kas tai? Nuo kada? Kokie Pikler laipiojimo trikampio privalumai? Ar saugu?

UŽRAŠAI

vasaris 2023

Laipiojimo trikampis

Labai dažnai sulaukiu tėvų klausimų apie įrangos vaikams pasirinkimą, jos naudą ar žalą kūdikio vystymuisi, tad šį kartą ieškojau informacijos apie laipiojimo (Pikler) trikampį.

Laipiojimo trikampis - kas tai?

Pikler trikampis yra sukurtas vadovaujantis vengrų pediatrės dr. Emmi Pikler įkvėpimu ir metodika (artimas Montessori filosofijai).

Tai puikus medinis laipiojimo žaislas, lavinantis stambiosios motorikos įgūdžius, skatinantis savarankišką žaidimą, kartu ugdantis mažylių pasitikėjimą savimi ir problemų sprendimo įgūdžius.

Jis sukurtas taip, kad leistų vaikui natūraliai tyrinėti (trauktis rankomis, lipti ir nulipti), bandyti savo galimybes, judesių laisvę bei pajusti savo ribas.

Pikler trikampis suteikia įvairaus amžiaus vaikams galimybę judėti natūraliai pagal įgimtus gebėjimus. Platus kopėtėlių pagrindas ir žemi laipteliai leidžia net tik pradėjusiems šliaužti ar stovėti kūdikiams lavinti šiuos įgūdžius, sugriebiant kopėtėlių skersinį, traukiantis rankomis ir sėdantis, stojantis ar einant prisilaikant. Taip kūdikiai natūraliai (be suaugusiojo prilaikymo, „nepadedant“) lavina judėjimo įgūdžius, stiprina kūno raumenis ir ugdo supratimą kaip juda jų kūnai, ką jie gali ir ko dar negali (suvokia savo kūno galimybes).

Leiskite mažyliams inicijuoti judesį ir jį atlikti (arba jam nepavykti), taip jie sužino apie jų kūno judėjimą ir tam tikrų judesių pasekmes. Suaugusieji turėtų būti daugiau stebėtojai ir užtikrinti saugumą, bet neversti kūdikį atlikti daugiau nei jiems patogu. Pagerėjus įgūdžiams ir koordinacijai, jie padarys daugiau.

Laipiojimo trikampis - kada?

Pikler trikampis gali būti naudojamas vaikams nuo šešių mėnesių iki 5 ar 6 metų amžiaus. Geriausias laikas atrasti šią įrangą, kai kūdikis treniruojasi kibdamasis ir traukdamasis rankomis aukštyn (sėsdamas, stodamsis) ir aktyviai šliaužioja, ropoja per daiktus, slenksčius, mažesnius baldus ir lipa aukštyn.

Pikler trikampis yra saugesnė „alpinizmo“ alternatyva nei sofa, kėdės, lentynos, stalčiai, komodos, žaislų dėžės ir kiti baldai, kurie nėra specialiai pritaikyti vaikų laipiojimui.

Vyresniems vaikams tinka tobulinant laipiojimo, pusiausvyros, kūno ir erdvės suvokimo, problemų sprendimo įgūdžius, lavina vaizduotę žaidžimo metu paverčiant tirkampį kalnu, palapine, ola ar tuneliu.

Kokie privalumai?

Laipiodami mažyliai įgauna daugybę svarbių įgūdžių, kurie padeda jiems.

Lavėja stambiosios motorikos įgūdžiai:

  • Tinka net pakabinami žaislai kūdikio sensoriniam žaidimui nuo gimimo (vizualiai sekti žaislą, sugriebti, spardyti, o vėliau – treniruotis).

  • Mokymasis atsisėsti įsikibus į kopėtėles, judesio ir savo galimybių pajautimas;

  • Noras įsikibti, trauktis rankomis, prisilaikant sėstis ar atsistoti, stovėti, eiti palei baldus;

  • Laipiojimo, kopimo, užlipimo aukštyn ir žemyn treniruotė;

  • Pusiausvyos, judesių koordinacijos bei planavimo lavėjimas;

  • Vestibulinės sistemos ir propriocepcijos stimuliavimas (gerėja kūno suvokimas apie savo judesius ir savo galimybių ribas, erdvės suvokimas).

  • Sugriebiant kopėčių skersinukus, traukiantis, laikantis stiprėja rankų raumenų jėga.

  • Didėja pasitikėjimas ir savarankiškumas sėkmingai įvaldžius judesius, reikalingus lipti aukštyn ir nulipti.

  • Mokosi priimti sprendimus, spręsti problemas atsižvelgdami į savo galimybes, pvz kiek gali pakilti, ar ką daryti, jei esi viršūnėje. Tai saugi vieta kūdikiams pradėti tikrinti savo įgūdžius.

Pikler trikampis vyresniam vaikui suteikia atviro tipo žaidimo galimybę (be tėvų ir bendraamžių lūkesčių), lavėja savarankiškas žaidimas ir vaizduotė.

Laipiojimo trikampis - ar saugu?

Man kaip kineziterapeutei pirmiausia iškilo šis klausimas.

Kūdikiai ir maži vaikai augdami natūraliai norės laipioti, ypač apie 11 mėnesį labai mėgstamu užsiėmimu tampa lipimas bei kliūčių įveikimas.

Tad Pikler trikampis būtų saugesnė alternatyva nei lipimas ant žaislų dėžių, stalčių ar knygų lentynų. Statydami trikampį ant kiliminės dangos, su daug laisvos erdvės aplink ir apačioje po juo dar padidinsite jo saugumą.

Visgi, mano nuomone, suaugusiojo priežiūra yra būtina, todėl rekomenduoju trikampį statyti toje erdvėje, kur dažniausiai būnate kartu (pvz.svetainėje).

Būkite šalia, kol vaikas juo naudojasi – leiskite jam pačiam tyrinėti laipynę, nesislėpdami ir nepadėdami, stebėkite jo žaidimą.

Patys ieškodami kūdikiai patiria savo kūno ribas dar būdami ant žemės, kai nesėkmės (pvz., kritimo) pasekmės yra nedidelės ir beveik nekenksmingos. Taip atranda, kas yra saugu, o kas per rizikinga.

Daugiau: Viskas apie važiavimą dviračiu

Balansinis dviratis

Kliūčių ruožas vaikams