Aktyvus vaikus - pojūčių ieškotojas

Aktyvus vaikus - pojūčių ieškotojas. Kaip vaikas siekia jutiminių pojūčių?

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA VAIKAMS

Sausis 2023

Aktyvus vaikas - pojūčių ieškotojas

Aktyvus vaikas

JUTIMŲ/pojūčių IEŠKOTOJAS (angl. sensory seeker)

Koks jis? Gal kartais mažylis juda nesustodamas, nes tiesiog negali kitaip, tarsi jo kūnas prašytų: judėk, judėk, judėk! Ar jis - tas "pojūčių ieškotojas"?

Mūsų smegenys ir kūnai nuolat gauna jutiminę informaciją iš aplinkos, ją apdoroja ir pagal tai keičia mūsų elgesį, judesius, mums net nenutuokiant, kad tai vyksta! Daugumai tai natūralu, tačiau ne visi vaikai vienodai reaguoja į situacijas ir dirgiklius. Paprastai galima išskirti dvi grupes:

  • „Jutimų ieškotojai“ - kai vaikai nepakankamai reaguoja į jutiminę informaciją arba jos reikia daugiau, kad veiktų, pvz. gali labai daug judėti, siekdami tam tikro pojūčio intensyvumo ir jo gavimo.

  • „Jutimų vengiantys“ - kai vaikai per daug reaguoja į jutiminę informaciją, tampa sudirgę ar hiperaktyvūs.

Kaip vaikas siekia jutiminių pojūčių?

Vaikams, turintiems jutimų apdorojimo problemų, dažnai būna sumažėjęs vestibuliarinių ir (arba) propriorecepcinių jutimų suvokimas. Todėl galime pastebėti prastą vaiko pusiausvyrą, koordinaciją ar savo kūno suvokimą erdvėje. Norėdami tai kompensuoti vaikai dažnai sieks kuo daugiau šių jutimų gavimo, kad suteiktų savo kūnui daugiau grįžtamojo ryšio.

Vestibuliarinis pojūtis yra gebėjimas jausti judesius, padėtį, pusiausvyrą, kūno judėjimo kryptį ir greitį, veikia kartu su regėjimo sistema.

Šio jutimo ieškotojai gali siūbuoti pirmyn ir atgal, suktis, suptis, kabėti aukštyn kojomis, šokinėti aukštyn ir žemyn. Jutimų vengiantys vaikai gali būti fiziškai atsargesni.

Propriorecepcija - susijusi su erdvine orientacija arba žinojimu, kur jūsų kūnas yra „erdvėje“. Informacija iš raumenų ir sąnarių padeda mums išlaikyti tinkamą padėtį net užsimerkus.

Siekdami propriorecepcinio pojūčio: vaikai tai padarys šokinėdami, sukdamiesi, bėgdami, daužydami, gniauždami ar būdami grubūs žaidimo metu.

Jie gali stipriai apkabinti žmones ar atsitrenkti į daiktus, kad pajustų fizinį kontaktą ir spaudimą, kuris padeda jiems sureguliuoti kūną ir jaustis gerai. Jutimų vengiantieji stengsis nuo tų pojūčių pabėgti.

Lieka tik pastebėti, kokių pojūčių vaikas siekia ir pagal tai pakoreguoti veiklas, ar suteikti šių stimulų mums priimtinu būdu (pasunkinti žaislai, rūbai, kamuoliai, "sunkaus darbo", "gyvūnų eisenos", pratimai, sensoriniai žaislai, mini batutai, balanso plokštės, riedlentės, dviračiai, būgnai, guma kramtymui...).

Daugiau: Vaikų "Sunkaus darbo" pratimai ir veiklos. Kas TAI yra?

Fiznis aktyvumas

Kliūčių ruožas vaikams