W sėdėsena - lengva ir stabili, bet nenaudinga

W sėdėsena sulėtina motorikos įgūgžių tobulėjimą, judesių brendimą, reikalingą aukštesnio lygio įgūdžiams formuotis.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA VAIKAMSPRATIMAI REKOMENDACIJOS

Gruodis 2022

W sėdėsena - lengva ir stabili, bet nenaudinga

„W" sėdėsena

W sėdėjimas blogiems įpročiams priskiriama NETAISYKLINGA sėdėjimo padėtis, kai vaikui sėdint ant grindų abi blauzdos ir šlaunys sudaro „W" raidę.

Ši sėdėjimo padėtis dažnai stebima vaikams sulaukus maždaug 3 metų amžiaus, tačiau augant natūraliai išnyksta iš rutinos. Jei vaikas šioje pozicijoje sėdi tik retkarčiais ir TRUMPAI, tai greičiausiai yra patogus būdas žaisti ar atsipalaiduoti.

W sėdėsena suteikia PLATŲ ATRAMOS pagrindą, tai palengvina padėties išlaikymą vaikui, kurio SILPNESNI liemens raumenys ar pusiausvyra, leidžia naudoti ABI rankas žaidimo metu nesistengiant jomis išlaikyti pusiausvyros.

Tačiau ši padėtis gali PAKENKTI kelių, klubų SĄNARIAMS, nes jų išsidėstymas ir apkrovimas nėra anatomiškai teisingas (dubuo užpakaliniame pasvyrime, klubai bei keliai pasukti į vidų). Kojų raumenys gali sutrumpėti ir tai gali sąlygoti ėjimą sukant kojas į vidų, kojų X padėties formavimąsi bei sukelti nugaros ar dubens skausmus vaikui augant. Taip pat riboja LIEMENS ROTACIJA (sukimą) bei svorio perkėlimus į šonus, paveikia PUSIAUSVYROS reakcijų vystymąsi bei gebėjimą kirsti VIDURIO liniją. W sėdėsena SULĖTINA stambiosios ir smulkiosios motorikos ĮGŪDŽIŲ tobulėjimą, judesių brendimą, reikalingą aukštesnio lygio įgūdžiams formuotis.

Kodėl vaikas sėdi W padėtyje?

  • Nepakankama LIEMENS JĖGA, kontrolė: W-padėtis suteikia vaikams platesnę atramą, naudojama norint kompensuoti silpnus pilvo ir nugaros raumenis, dėl kurių sėdėti kitose vietose yra sunku ir sudėtinga.

  • RAUMENŲ ĮTEMPIMAS (padidėjęs tonusas): įtempti kojų raumenys (ypač užpakaliniai šlaunų) ir klubai gali priversti vaiką ilgam sėdėjimo periodui pasirinkti W sėdėjimo padėtį, o ne sėdėjimą priekyje ištiestomis kojomis arba jas sukryžiavus ("turkiškai").

  • ŽEMAS RAUMENŲ TONUSAS: dėl pasyvesnės raumenų veiklos šie vaikai daugiau suglebę, jų minkštesni, silpnesni raumenys, todėl jiems sunkiau išlaikyti savo kūną vertikaliai. W sėdėjimas ypatingai dažnas šioje vaikų grupėje.

  • SILPNI liemens SUKIMOSI / rotaciniai įgūdžiai: jei vaikas negeba tinkamai pasukti liemens, jis stengsis atsisėsti kuo giliau, o tai gali suteikti W sėdėsena, nes kūno centras yra žemiau ir taip padidina stabilumą.

  • Vienas iš veiksnių, galinčių sukelti nepakankamą kūdikio liemens kontrolę ir ribotą sukimąsi, yra PER DAUG laiko praleidžiamo kūdikių laikymo ĮRENGINIUOSE ("Container Baby Syndrome"), o vaikai pradeda lavinti jėgos ir judėjimo įgūdžių pagrindus jau ANKSTYVOJE kūdikystėje. Galbūt todėl atrodo, kad daugėja vaikų sėdinčių W padėtyje.

  • P.S. DAUG vaikų sėdi W padėtyje žiūrėdami televizorių ir kitas ekrano laikmenas.

Kada sėdėti W padėtyje yra normalu:

  • Smulkiosios motorikos valdymas: vaikai (ir suaugusieji) atlieka labiausiai koordinuotus, kontroliuojamus rankų ir pirštų judesius, kai kūnas ir rankos yra stabilios. Normalu, kad kartais vaikas, atlikdamas sudėtingas smulkiosios motorikos užduotis, laikosi stabiliausios sėdimos padėties.

  • Lankstumas: dauguma suaugusiųjų neišsėdi W padėtyje, nes tiesiog negali. Vaikai gali lengvai įsitvirtinti šioje sėdimoje padėtyje dėl paslankesnio kūno, sąnarių, todėl kartais jie taip ir elgsis.

  • Patogus perėjimas: tai ypač tinka kalbant apie kūdikius. Greičiausias būdas atsisėsti ropojant yra klestelti užpakaliuku ant grindų, dažniausiai į W sėdėseną, po to greitai pakilti ir tęsti veiklą. Panašiai jei kūdikis žaidžia aukštai atsiklaupęs ant kelių, keisdamas padėtį greičiausiai jis nusileis žemyn, kad atisėstų ant savo blauzdų ar W padėtyje. Tai natūralus, lengvas perėjimas, kuris trunka labai TRUMPAI.

Daugiau: Apie vaikų sėdėjimą W forma

W-Sitting and Hip Development

Is W-Sitting Bad For Child Development?

The trouble with w-sitting

W-Sitting Explained