Stereotipiniai judesiai. Kas tai? (2 dalis)

Kodėl atsiranda stereotipiniai judesiai? Ar tai normalu? Ar išnyks?

STRAIPSNIAIPRATIMAI REKOMENDACIJOSKINEZITERAPIJA VAIKAMS

Gruodis 2022

Stereotipiniai judesiai. Kas tai?

STEREOTIPINIAI judesiai (2 d.)

Kodėl atsiranda?

Nors stereotipiniai judesiai yra gana dažni, jų atsiradimo priežastis nėra iki galo išaiškinta, tačiau manoma, kad gali lemti tiek biologiniai (genetiniai, smegenų sandaros ir funkcijos, neurocheminiai), tiek psichologiniai veiksniai.

Ar tai normalu?

Stereotipiniai judesiai gali būti stebimi sveikiems, tipiškai besivystantiems vaikams, kai jų raida atitinka amžių, nevėluoja ir nėra kitų neurologinių požymių/sutrikimų. Tuomet, tai PIRMINIAI motoriniai stereotipai.

Tais atvejais, kai diagnozuojamas elgesio ar neurologinis sutrikimas, šie judesiai vadinami ANTRINIAIS motoriniais stereotipais. Dažniai šie judesiai atpažįstami vaikams, turintiems raidos problemų, pvz., autizmo spektro sutrikimą (ASD), sensorinę deprivaciją, regos ar klausos sutrikimų, Tourette sindromą ar intelekto negalią. (Muthugovindan, Singer, 2009).

Ar stereotipiniai judesiai išnyks?

Kai kurie judesiai laikui bėgant gali sustoti, suretėti arba tapti ne tokie ryškūs, nors kai kuriems vaikams gali išlikti ir paauglystėje.

Ar jie išnyks, priklauso nuo vaiko rodomo judesio tipo, sudėtingesni, kompleksiniai išlieka ilgiau (pvz., plasnojimas rankomis).

Ar galime padėti?

Dauguma vaikų gerai reaguoja į savipagalbos strategijas ir jiems nereikia specialaus gydymo, nes stereotipiniai judesiai paprastai mažėja su amžiumi ir laikui bėgant.

SAVIPAGALBA (vaikui įvardinti jo stereotipnius judesius, stebėti kada kyla, specialus diskretiškas signalas sustoti, taikyti privatumo strategijas, lavinti „mažiau socialiai pastebimą“ judesį, apdovanojimai, pagyrimai motyvuojant kontroliuoti judesius).

Vaistiniai preparatai paprastai netaikomi, nes nėra efektyvūs šių judesių gydymui.

Viena iš veiksmingų sudėtingų pirminių stereotipų gydymo strategijų - Kognityvinė elgesio terapija, ypač orientuota į įpročių keitimą ir pastabumo stiprinimą. Reikalingas aktyvus vaiko dalyvavimas, todėl jis turi gebėti suprasti ir vadovautis terapeuto patarimais (Miller, 2006; Specht, 2017).

Kada kreiptis į gydytoją konsultacijai:
  • Jei vaiko stereotipiniai judesiai trukdo jo rezultatams mokykloje, santykiams su draugais ar kasdieniam gyvenimui;

  • Jei vaikas turi stereotipinius judesius be kitų raidos sutrikimo požymių, tikėtina, kad tai tiesiog motorinis stereotipinis sutrikimas. Bet patariama apsilankyti pas gydytoją, kad nepražiūrėti kitų galimų priežasčių.

Daugiau: Stereotipiniai judesiai. Kas tai? (1 dalis)

Ar kada teko stebėti laikysenos refleksus? Ne, ar tikrai?