Stereotipiniai judesiai. Kas tai? (1 dalis)

Stereotipiniai judesiai. Kaip atrodo? Kada pasireiškia? Kada dažniausiai matyti?

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Gruodis 2022

Stereotipiniai judesiai. Kas tai?

Tai ritmiški, pasikartojantys, užsitęsę tų pačių judesių epizodai, kurie neturi jokios funkcinės paskirties, bet yra nuspėjami pagal modelį ir vietą ant kūno.

Dažnai tai abipusiai judesiai su fiksuotu modeliu (pvz., rankų plakimas, mojavimas ar sukimasis), paprastai jie yra raminantys arba malonūs.

Kaip atrodo?

  • Galūnių judesiai (rankų plekšnojimas, riešų, pėdų sukimas, delnų sugniaužimas-atgniaužimas, pirštų judinimas nykščio čiulpimas, nagų/ lūpų kramtymas, plaukų sukimas ir tt.);

  • Galvos linkčiojimas, liemens judesiai (pvz. sūpavimas, kūno siūbavimas);

  • Gali būti kompleksas.

Kada pasireiškia?

Būdingi ankstyvoje vaikystėje (2-5 metų).

Įprastas motorinių stereotipijų atsiradimo amžius yra iki 3 metų, o 80 % atvejų pasikartojantys judesiai pastebimi iki 2 metų (Harris, 2008; Singer, 2009).

Dažniau pasireiškia berniukams nei mergaitėms.

Gali trukti nuo sekundžių iki minučių, atsiranda kelis kartus per dieną, o miego metu jų gali visai nebūti. (Singer, 2009).

Dažniausiai atsiranda, kai vaikas yra pasinėręs į veiklą arba nervinasi, kai patiria jaudulį, stresą, nuobodulį ar nuovargį.

Dalis vaikų gali sustabdyti šiuos judesius, kai dėmesys nukreipiamas į juos arba išblaškius (pvz., pakviečiant vardu), kiti negali jų sukontroliuoti.

Kada dažniausiai matyti?

Įprastos vietos pamatyti stereotipinius judesius yra automobilyje, valgio metu, žiūrint televizorių ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus.

Laukite tęsinio, jis - antroje dalyje (kada tai normalu, ką daryti? ir tt).