Anksčiau nei gimus I dalis

Pirmieji vaisiaus judesiai. Kokie jie? Kaip vaisius mokosi suprasti supantį pasaulį, save?

STRAIPSNIAIIKI GIMIMO

Gegužė 2022

Pirmieji vaisiaus judesiai

Ankstukas

Atrodo, kad pirmieji vaisiaus judesiai yra spontaniški, atsitiktinai, be aiškaus tikslo paskirstyti po aplink jį esančią erdvę ("motor babbling").

Tačiau šis pirminis vaisiaus motorinis aktyvumas leidžia jam tyrinėti aplinką bei pajusti savo kūną ir jo judesių padarinius (pradėti kurti kūno žemėlapį).

Vaisius nevienodai pasirenka (tyrinėja) judesius: ankstyvieji pirmieji vaisiaus judesiai yra veikiami vidinių (kūno, nervų sistemos subrendimo) bei aplinkos veiksnių.

Pvz. vaisius labiau renkasi tas kūno dalis, kurios yra gausiai įnervuotos (pvz. veidas, rankos) ir tai rodo, kad jis palaipsniui pasirenka judesius, kurie sukelia įdomų jutiminį (sensorinį) atsaką. Veikia smalsumas ir vidinė motyvacija.

Pojūčius sukeliantiems veiksmams kartojantis patiriamas atsakas išsaugomas atmintyje, tokiu būdu, vaisius greitai pradeda rodyti "mėgstamų" judesių repertuarą. Tai lemia SMEGENŲ tinklų pokyčius, leidžiančius naudoti naują elgesį.

Judėjimas ir jo jutiminės/sensorinės pasekmės leidžia vaisiui kaupti informaciją, kad jis suprastų SAVE ir supantį PASAULĮ (mokymasis per veiksmą). Norėdamas pakartoti judesį, vaisius turi žinoti ryšį tarp motoneuronų ir raumenų, kitaip tariant, jis turi turėti tam tikrus sensomotorinius ŽEMĖLAPIUS, kurie laipsniškai atsiranda po spontaniškų judesių. Nėra judesių be jutiminio atsako.

Naujausi TYRIMAI rodo, kad vaisius sugeba numatyti savo judesių pasekmes, o tai gali būti pirmasis žingsnis link veiksmų planavimo.

Susiję straipsniai: Anksčiau nei gimus II dalis

Anksčiau nei gimus III dalis

Anksčiau nei gimus IV dalis

Kurjak et al. 2008, Hadders-Algra, 2007, Fagard J. et al. 2018

Nuotrauka Pixabay