Naujagimio rega

Ką mato naujagimis? Kūdikis? Naujagimio ir kūdikio regos vystymasis

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Naujagimio rega

Naujagimio rega
Naujagimio rega

REGA yra viena svarbiausių sesnsorinių sistemų, per ją į smegenis patenka beveik 90% visų priimamų išorės signalų. Ji leidžia ne tik matyti atskirus objektus, atpažinti jų formą, suprasti erdvinius procesus, bet sukuria išorinio pasaulio modelį. Todėl mažylis remdamasis akių perduodama informacija atitinkamai elgiasi, pasirenka veiklas, inicijuoja ar keičia judesius.

Nuo regėjimo priklauso daugelio RAIDOS sričių vystymasis, tai labai svarbu savo kūno padėties suvokimui, aplinkos tyrinėjimui, JUDESIŲ inicijavimui (pvz.galvos kėlimui, buvimui ant pilvuko, žaislo griebimui) ir MOTYVACIJAI.

Naujagimio regėjimas yra neryškus ir "judantis" (sunkiai fiksuoja žvilgsnį) dėl daugybės regos stimuliacijos aplink.

Naujagimis natūraliai yra TRUMPAREGIS, geriausiai sutelkia dėmesį į objektus esančius 20-30 cm nuo jo. Tarsi pati gamta apsprendė, kad žindomas naujagimis galėtų matyti savo mamos veidą.

Kūdikiai gali įdėmiai žiūrėti į labai kontrastingą taikinį, tačiau dar nėra išsiugdę gebėjimo lengvai atskirti du objektus arba perkelti žvilgsnį tarp dviejų vaizdų.

Vaizdinis žaidimas yra vienas geriausių būdų sudominti mažylį būdravimo metu. Atidžiai žvelgdamas į objektus kūdikis mokosi ir tobulėja, vystosi jo rega.

  • Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais akys pradeda dirbti kartu, regėjimas sparčiai tobulėja. Kūdikis mokosi fiksuoti žvilgsnį, žiūrėdamas išlaikyti abi akis kartu.

  • Dėl nepakankamos koordinacijos akys dar gali klaidžioti ar žvairuoti.

  • Jau 8 savaičių kūdikis pradeda pakankamai lengvai stebėti tėvų ar šalia esančių žmonių veidus.

  • Akies rankos koordinacija pradeda vystytis, kai kūdikis pradeda akimis sekti judančius objektus ir siekti jų.

Susiję straipsniai:

Ką mato kūdikis?

Kaip skatinti kūdikio regėjimą?

Kaip skaityti knygeles su kūdikiu?

Skaitymas kūdikiams