Ką mato kūdikis?

Ką mato kūdikis? Naujagimis? Kūdikio regėjimo vystymasis pagal mėnesius.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Lapkritis 2022

Ką mato kūdikis?

Ką mato kūdikis?

Kaip manote, kas gali sudominti jūsų naujagimį be valgymo, miegojimo ir verkimo? Dauguma naujagimių įdėmiai stebi aplinką, tad labai smagi veikla yra tiesiog - žiūrėti.

Vaizdinis žaidimas yra vienas geriausių būdų sudominti mažylį būdravimo metu. Atidžiai žvelgdamas į objektus kūdikis mokosi ir tobulėja, vystosi jo rega.

Dar būdamas gimdoje vaisius geba atskirti šviesą ir tamsą. Naujagimiai naudodamiesi šiuo pradiniu kontrasto supratimu atskiria figūras ir linijas. Naujagimis natūraliai yra trumparegis, geriausiai sutelkia dėmesį į objektus esančius 20-30 cm nuo jo.

Tarsi pati gamta apsprendė, kad žindomas naujagimis galėtų matyti savo mamos veidą.

Ką gali matyti kūdikis?

Regėjimo vystymasis nuo 0 iki 2 mėnesių:

regėjimas neryškus, vaizdai nespalvoti, tačiau bręstant smegenims 2 mėn mažyliai pamato savo pirmąją spalvą - raudoną.

Kūdikis mato arti esančius daiktus, pastebi dideles, ryškias ir kontrastingas formas (juoda - balta, raudona). Jie mato arti esantį jūsų veidą, bet jo dar neatpažįsta. Kūdikis vis dar negeba suderinti abiejų akių judėjimo kartu, stebėti judančių objektų.

3 - 4 mėnesiai:

Kūdikis pasisuka į šonus, stebėdamas supantį pasaulį. Pradeda atskirti keletą spalvų, sekalėtai judančius ir ryškius spalvotus objektus.

Lavėja akies - rankos koordinacija. Kūdikis jau geba atpažinti ir stebėti mamos bei tėčio veidus, tai gali sutapti su pirmąja šypsena, nes veido raumenų koordinacija taip pat gerėja. Palaipsniui vystosi akių raumenys, smegenys mokosi priimti gaunamą regimąją informaciją, ją suprasti ir apdoroti.

Kūdikis mokosi:

  • išlaikyti, fiksuoti žvilgsnį (nebesuka akių aplink);

  • žiūrėdamas išlaikyti abi akis kartu (nebežvairuoja, nebetolina);

  • sutelkti žvilgsnį į objektus esančius skirtingu atstumu;

  • akimis sekti judančius objektus.

5 - 8 mėnesiai:

Mažylis geba suvokti spalvų įvairovę , 3D vaizdą, gali valdyti savo akių judesius. Atsiranda svarbus „Gylio" supratimas (arti ar toli objektas). Pradėjus verstis, šliaužti veikiama ne tik akių - rankų koordinacija, bet ir kiti motoriniai įgūdžiai.

9 -12 mėnesiai:

Kūdikis intensyviai mokosi apdoroti visą informaciją, kurią stebi. Regėjimas apie 2 metus beveik pasiekia suagusiojo lygį, tai siejasi su padidėjusiu domėjimusi aplinka ir jos tyrinėjimu.

Akių chirurgas Romeshas Angunawela iš „Clinic Compare“ sukūrė labai informatyvią GIF'ų seriją, parodančią regėjimo keitimąsi nuo gimimo iki 12 mėnesių.

Geriausias dalykas besivystančioms smegenims yra būti apsuptam kontrastingų splavų.

Vaizdiniam kūdikio žaidimui skirtos priemonės pasižymi paprastais, didelio kontrasto paveikslėliais, dedamais 30 cm atstumu, naudojamais skirtingose padėtyse (gulint ant nugaros, pilvo, šono) ir įvairioje aplinkoje.

SVARBU: Nenaudokite mirksinčių ir ryškiai šviečiančių žaislų kūdikiams iki 3 mėnesių. Jie patraukia kūdikio dėmesį, tačiau nelavina vizualinių gebėjimų, gali per daug stimuliuoti, dirginti naujagimį, nes jo akys dar labai jautrios ryškioms šviesoms dėl vyzdžio savybių.

Video