Vaikų raidos gairės ir diagnostiniai testai (II dalis)

Raidos sutrikimų požymiai. Vėluojanti vaiko raida.

STRAIPSNIAIPRATIMAI REKOMENDACIJOS

Gegužė 2022

Vaikų raidos GAIRĖS, skriningo ir diagnostiniai TESTAI (II dalis)

"Labiausiai paplitęs raidos SUTRIKIMŲ požymis yra kai vaikas neturi savo AMŽIAUS tarpsnį atitinkančių ĮGŪDŽIŲ ".

Geriausių rezultatų pasiekiama, kai pagalba suteikiama laiku, ankstyvuoju laikotarpiu.

Todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją, ar ankstyvąją reabilitacijos tarnybą detalesnam ištyrimui.

Pagrindinis RAIDOS stebėjimo testų tikslas yra ANKSTI atrasti, įtarti ir atpažinti psichomotorinės raidos SUTRIKIMUS.

Vystymosi stebėsena monotoringas

Tėvai bei artimieji stebi, kaip vaikas AUGA ir keičiasi, koks jo žaidimas, kalba (garsai), elgesys, mokymasis bei judėjimas. Norint pamatyti, kaip jūsų vaikas vystosi, ar atitinka amžių, rekomenduojama naudotis RAIDOS GAIRĖMIS (trumpais kontrolinių įgūdžių sąrašais). Pastebėjus, kad vaikas neturi tam tikrų įgūdžių, būtina pasitarti su gydytoju, nes praleistas etapas gali būti svarbus raidos sutrikimo požymis, todėl reikalingi išsamesni testai ar ištyrimas.

Skriningo (ATRANKOS) testai - naudojami tam, kad atrinkti vaikus kurie patenka į raidos sutrikimų RIZIKOS grupę. Šie trumpi testai nepateikia ligos diagnozės, tačiau parodo, koks yra vaiko įgūdžių atitinkimas biologiniam amžiui (%).

Dažniausiai naudojami įvairūs standartizuoti vertinimo įrankiai (testai, skalės, klausimynai), leidžiantys nustatyti tam tikrų FUNKCIJŲ išsivystymo LYGĮ. Tai sudaro vaiko GALIMYBIŲ vaizdą. Leidžia stebėti dinamiką, numatyti prognozę.

Diagnostiniai testai

Tiriamiesiems, kurių atrankos testas teigiamas (šiuo atveju -stebimas raidos vėlavimas ar sutrikimas), reikia atlikti papildomus vertinimus diagnostiniais testais. Tai IŠSAMESNIS, detalesnis vaiko raidos vertinimas, atliekamas apmokytų SPECIALISTŲ (kineziterapeuto, logoterapeuto, pscichologo, ergoterapeuto ar kt).

Specialistas gali stebėti vaiką, vertinti jo judėjimą, elgesį, kontaktą, bendravimą, užduočių supratimą, judesių planavimą, raumenų jėgą, tonusą, kontraktūras ar pan.; gali duoti atlikti tam tikras užduotis ar struktūrinį testą, užduoti klausimus ar paprašyti užpildyti klausimynus tėvams ar globėjams. Šių įvertinimų rezultatai parodo kaip nustatytos problemos veikia bendrą vaiko būklę, ar vaikui reikalingas specialus gydymas bei ankstyvosios intervencijos paslaugos.

Developmental Monitoring and Screening

Vaikų raidos GAIRĖS, skriningo ir diagnostiniai TESTAI (I dalis)