Stabili vaiko sėdėjimo padėtis

Stabili vaiko sėdėjimo padėtis lavina liemens ir galvos kontrolę, gerina akių kontaktą, leidžia laisvai naudoti rankas, žaisti bei užtikrina saugų rijimą.

STRAIPSNIAIPRATIMAI REKOMENDACIJOS

Sausis 2023

Stabili vaiko sėdėjimo padėtis

Stabili vaiko sėdėjimo padėtis
Stabili vaiko sėdėjimo padėtis

Maždaug 6 mėnesių amžiaus kūdikis jau geba pasėdėti trumpus periodus kėdėje su vertikalia atrama.

STABILI sėdėjimo padėtis lavina mažylio liemens ir galvos kontrolę, gerina akių kontaktą, leidžia laisvai naudoti rankas, žaisti bei užtikrina saugų rijimą.

Maitinimo metu BURNOS ir žandikaulio padėtis labai siejasi su galvos ir liemens STABILUMU. Tad siekiant užtikrinti SAUGŲ valgymo procesą turi būti suteikta stabili SĖDĖJIMO padėtis.

Esant SILPNAI galvos ar liemens kontrolei vaikas dažnai keičia kūno padėtį, svyra į šonus, pasiremia į stalą ar atlošą, krenta nuo kėdės - dėl tokio elgesio jam sunku sutelkti jėgas ir dėmesį į valgymo procesą.

Suteikus TINKAMĄ liemens atramą vaikui reikia MAŽIAU pastangų išlaikyti kūno kontrolę, todėl pagerėja gebėjimas VALGYTI, ŽAISTI ir BENDRAUTI su aplinka.

KLUBŲ, kelių, pėdų padėtis turi didelę ĮTAKĄ liemens kontrolei, kuri veikia galvos, kaklo ir rankų funkciją (The hips affect the lips).

Todėl sėdint klubai turi būti stabilūs ir simetriški, kojos sulenktos per klubų, kelių ir čiurnų sąnarius maždaug 90° kampu (TAISYKLĖ 90°*90°*90°).

Ši tvirta dubens padėtis leidžia vaikui išlaikyti vertikalesnę (tiesesnę) laikyseną. Simetriška liemens padėtis leidžia sėdėti tiesiai, išlaikyti kūno vidurio liniją, nesvirti į šonus (jei mažylis svyra - galima koreguoti liemens padėtį kėdės šonuose dedant susuktus rankšluostukus, minkštus žaisliukus ar pan. SVARBU - taisyti arba keisti padėtį).

PĖDŲ atrama taip pat didina dubens stabilumą, todėl mažylio pėdos turėtų remtis į kėdutės pakojį ar grindis (jei dar jo nesiekia - galima padėti dėžutę ar kitą priemonę, kad suteikti bent minimalią atramą pėdoms - pritaikyti aplinką)

Taigi, valgymo metu mažylui yra labai svarbi stabili liemens padėtis bei atrama kojoms.

Daugiau: POSTURAL CONTROL, GROSS MOTOR DEVELOPMENT AND MEALTIME

The Best Position for Your Child During Mealtime