Bendrieji spontaniniai judesiai

Vaisiaus ir naujagimio raida, jų vertinimas. Sąsajos su ankstyva cerebrinio paralyžiaus diagnostika.

STRAIPSNIAIIKI GIMIMO

Gegužė 2022

Bendrieji spontaniniai judesiai

Vaisiaus ir naujagimio judėjimo elgsena tam tikra prasme yra tęstinumas, naujagimiui turėtų būti stebimi visi vaisiaus judesiai (Kurjak ir kt., 2004). Tačiau gimus labai pasikeičia jį supanti aplinka, kuri apriboja vaiko judėjimą: pereinama iš vandens į oro terpę, iš beveik tamsios aplinkos į šviesią.

Tai gali paaiškinti akivaizdų judesių valdymo regresą, nes naujagimis turi daug naujų parametrų, kuriuos turi integruoti į savo judesius. Nervų sistema iš kart po gimimo kinta nedaug, todėl ankstyvasis judėjimas išlieka spontaninis.

Stebimi bendrieji sponaniniai judesiai - tai bendras judėjimas įtraukiantis visą kūną kintančia seka, trunkantis nuo kelių sekundžių iki minučių. Šie judesiai atsiranda jau nėštumo metu ir stebimi iki pirmojo gyvenimo pusmečio pabaigos.

Jie prasideda savaime – juos generuoja spontaninis nervų sistemos aktyvumas, šių judesių negalima išprovokuoti. Vaikui augant, šie judesiai kinta, tobulėja.

Pagal šių judesių kokybę galima spręsti apie nervų sistemos veiklą. Esant galvos smegenų pažeidimui pasikeičia naujagimio ir kūdikio spontaniniai judesiai, kinta jų pobūdis, trūksta sklandumo, įvairovės.

Bendrųjų spontaninių judesių vertinimo standartizuota metodika yra patikima ankstyvai cerebrinio paralyžiaus diagnostikai.

(Einspieler C, Prechtl HF, 2005).