Kūdikis dažnai naudoja kairę ranką. Dominuojanti ranka kūdikystėje

Kūdikis dažnai naudoja kairę ranką. Jokiu būdu nerodo, kad kūdikis yra dešniarankis ar kairiarankis.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Dominuojanti ranka kūdikystėje

Dominuojanti ranka kūdikystėje
Dominuojanti ranka kūdikystėje

Kartais ateina tokia akimirka , kai supranti, kad turi GARSIAI kalbėti apie itin svarbius dalykus kūdikystėje.

Džiaugiuosi dirbdama ankstyvosios raidos sutrikimų diagnostikos ir intervencijos srityje, nes tai lemia, kad aš puikiai žinau, kad LABAI ANKSTI kūdikystėje dominuojanti ranka NĖRA geras ženklas ir JOKIU būdu nerodo, kad kūdikis yra dešniarankis ar kairiarankis.

Kaip tik reiktų SUNERIMTI, jei atsiranda vyraujanti ranka jaunesniems nei 1,5 - 2 metų kūdikiams

Tai SVARBU todėl, kad gali rodyti tam tikrų NEUROLOGINIŲ būklių buvimą (raumenų tonuso sutrikimus, ankstyvuosius cerebrinio paralyžiaus požymius, peties nervinio rezginio pažeidimą), taip pat gali būti dėl ASIMETRINIŲ padėčių (dėl kreivakaklystės, kūno asimetrijos, išlikusio asimetrinio toninio reflekso, apriboto ar neteisingo žaidinimo, per ilgo buvimo kūdikių įrenginiuose ir tt.).

Ir jei pastebime, kad yra vyraujanti ranka/koja BŪTINA kuo anksčiau pradėti TIKSLINGĄ terapiją (ypač jei tai neurologinės kilmės priežastis), nes tuomet - dėl smegenų neuroplastiškumo mechanizmų - bus pasiekiamas geriausias raidos išeičių efektas. O delsimas šiuo atveju yra žalingas, tad praktika "palaukime ir pamatysime" tikrai netinka.

Tai yra taip elementaru, kad net nežinau kokius literatūros šaltinius nurodyti, nes tai yra pamatiniai dalykai ankstyvojoje diagnostikoje, bet tikrai rasite informacijos skaitydami kūdikių neurologinio ar kineziterapinio ištyrimo vadovėlį bei C.Morgan, I.Novak, M. Hadders-Algra darbus.

Taigi, jei kūdikis labai ANKSTI ir dažnai naudoja VIENĄ ranką veiklose (žaisdamas, valgydamas, ramindamasis ar pan.), reikėtų TAI pastebėti, pabandyti įtraukti kitą ranką, ATIDŽIAI įvertinti ir kreiptis konsultacijai pas specialistus (neurologą, kineziterapeutą ar pediatrą).

Ir linkiu, kad kiekvienas save gerbiantis specialistas ŽINOTŲ šį faktą!