Kūdikio vystymas

Naujagimių ir kūdikių vystymas. Už ir prieš.

STRAIPSNIAIPRATIMAI REKOMENDACIJOSKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Gruodis 2022

Kūdikio vystymas

Kūdikio vystymas. Už ir prieš.

Prieš kelis metus Vaikų Kineziterapeutų Akademijos konferencijoje JAV išgirdau apie naujagimių vystymo naudojimą tam tikrai pacientų grupei ir man tai buvo WOW.

Nes mano nuostata šiuo klausimu buvo neigiama. Dabar į rankas pakliuvo dar viena rimta literatūros apžvalga, kurioje pagrindžiama vystymo nauda naujagimiams Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje (NICU) siekiant sumažinti skausmingą patirtį ir mokantis nuriminti.

Taigi, VYSTYMAS - kas tai?

Tai viena seniausių kūdikių priežiūros tradicijų pasaulyje. Iki 18 amžiaus tai buvo beveik visuotinė vaikų priežiūros praktika. Vis dar populiari tam tikrose Artimųjų Rytų šalyse, Dž.Britanijoje, JAV, Nyderlanduose.

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikio SENSORINĖ (jutimų) sistema dar nesubrendusi, todėl juos labai lengva PERSTIMULIUOTI. Naujagimiai dažnai smarkai aktyvinami tėvų, veikiami stiprių garsų, ryškios šviesos ir aštrių kvapų. Šie išoriniai dirgikliai gali išprovokuoti MORO (išgąsčio) refleksą (kai kūdikio rankos ir kojos staiga atmetamos į šalis), ypač miego metu, ir tai pažadins, išgąsdins ir pravirkdys naujagimį.

Kūdikio išorinio pasaulio patirtis visiškai skirtinga saugiai ir jaukiai GIMDOS aplinkai, kur gilesnis slėgis, pastovi temperatūra ir prislopinti dirgikliai. Taip ir atsirado kūdikio vystymo į audinį tradicija, manant, kad kūdikiams patinka švelnus, tuo pačiu tvirtas prisilietimas, saugus "glėbys".

Tyrimų duomenimis suvystyti kūdikiai mažiau prabunda ir MIEGA ilgiau. Poveikis nustatytas tiek laiku gimusiems, tiek neišnešiotiems naujagimiams (ypač gimusiems nuo 31 gestacijos savaitės). Pagerėjo jų nervų ir raumenų sistemų vystymasis, judesių valdymas, sumažėjo fiziologinis stresas (skausmas, nerimas), geriau vystėsi savireguliacijos procesai. Kūdikio suvystymas po skausmingos intervencijos tikslingas siekiant sumažinti SKAUSMĄ (rimsta pulsas) bei mokantis jam nurimti. Tačiau svarbu išlikti ATIDIEMS dėl staigios kūdikių mirties sindromo rizikos, kuri kyla dėl perkaitimo bei netikėto apsivertimo ant pilvo galimybės (Cignacco et al., 2007).

Vystymo REKOMENDACIJOS ir RIZIKOS - 2 dalyje.

Ir vaikystės FOTO su mano suvystyta sesute. Manau, tikrai turit panašių nuotraukų, tad kviečiu PASIDALINTI.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17908730/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16580851/

Iona Novak* and Catherine Morgan. High-risk follow-up: Early intervention and rehabilitation. Handbook of Clinical Neurology, 2019.

Moro refleksas ir vystymas: https://www.nestedbean.com/pages/moro-reflex?fbclid=IwAR2udyhyYRqDfXu347LltkHamJiaJcb-s_7fc881oMpbQuPh1TvoJoqoEVI