Kūdikio raidai palanki aplinka, aplinkos praturtinimas

Kūdikio raidai palanki aplinka, aplinkos praturtinimas. Kokia ji? Kaip veikia?

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Kūdikio raidai palanki aplinka

Kūdikio raidai palanki aplinka
Kūdikio raidai palanki aplinka

Vis svarbesnis aspektas vaiko raidoje tampa - PRATURTINTA APLINKA.

Kūdikiai klesti tokioje aplinkoje, kuri suteikia daug ir įvairių galimybių tyrinėti, savarankiškai veikti, kartoti, klysti bei sėkmingai atlikti užduotis.

Kokia ji? Kaip praturtinta?

Tai ĮVAIRI, įdomi, natūrali, kviečianti tyrinėti aplinka. Skirtingi paviršiai, įvairios erdvės, padėtys ir objektai pakvies tyrinėti bet kuriame amžiuje. Jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiai rankomis ir kojomis tyrinėja aplink juos esančius paviršius (pvz., čiupinėja savo antklodę, čiužinį, drabužius, savo kūną, stebi kontrastingus paveikslėlius, ryškius žaislus, šviesą), ypač susidomi, kai jų atliekami judesiai sukelia naujų pojūčių ar garsų.

Svarbu žinoti, kad judesių raida priklauso nuo tarpusavyje SĄVEIKAUJANČIŲ organizmo sistemų brendimo bei vaiko gaunamos PATIRTIES. Todėl, siekiant lavinti vaiko raidą svarbu - ANKSTI sukurti palaikančią aplinką su daugybe galimybių tyrinėti, socialiai bendrauti ir mokytis iš patirties.

Pagrindiniai žmonės, kurie gali suteikti praturtintą aplinką yra TĖVAI. Jie vaidina svarbų vaidmenį padėdami kūdikiams nurimti, susidomėti, išlaikyti dėmesį, atlikti užduotis bei atreguodami į kūdikio inicijuotą bendravimą.

Kaip veikia kūdikio raidai palanki aplinka?

Svarbu vaikams pritaikyti tinkamas PADĖTIS, kad jie galėtų sąveikauti su aplinka.

Sukurti SITUACIJAS, kuomet kūdikis skatinimas mokytis naujų įgūdžių natūraliose kasdienėse veiklose (remtis motorinių įgūdžių mokymosi principais).

Praturtinti ŽAIDIMO aplinką taip, kad būtų išgaunami pačių vaikų INICIJUOJAMI judesiai, tyrinėjimas ir sėkmingai atliekama užduotis.

SĖKMĖ yra didesnis motyvas tęsti ir išbandyti naujus dalykus (parinkti ne per sunkias veiklas ar užduotis).

Specialistas pataria/ padeda tėvams TIKSLINGAI parinkti žaislus, „suderintus“ su mokomu/siekiamu judėjimo įgūdžiu, pasiūlo namų vietas, kuriose geriausiai būtų galima atlikti ir pakartoti veiklą, susijusią su tikslu.

Siūloma naudoti šeimos jau įsigytą, įprastą kūdikių įrangą (pvz., žaislus, kėdutes, staliukus, indus, buities daiktus).

Daugėja klinikinių tyrymų, rodančių teigiamą praturtintos aplinkos poveikį smegenų raidai. Todėl vis daugiau ankstyvosios intervencijos strategijų grindžiamos aplinkos praturtinimu, apimančiu tėvų įsitraukimą bei teigiamus daugiasensorinius stimulus.