Kūdikio kūno vidurio linija

Kodėl svarbi kūdikio kūno vidurio linija? Raida pagal amžių.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Kūdikio kūno vidurio linija

Kūdikio kūno vidurio linija
Kūdikio kūno vidurio linija

Kodėl svarbi kūdikio kūno vidurio linija?

Kaip siejasi dantų valymas, filmo žiūrėjimas, rankos paspaudimas sveikinantis ir šio straipsnio skaitymas?

Visus juos jungia įgūdis - „VIDURIO LINIJOS KIRTIMAS“. Mes kertame šią liniją bet kuriuo metu, kai savo ranką, koją ar žvilgsnį perkeliame į savo priešingos rankos, kojos ar akies erdvę.

Kūdikio kūno vidurio linija yra nematoma linija, einanti nuo galvos iki kojų, skirianti abi kūno puses.

Kūno vidurio linijos kirtimas yra galimybė rankomis ir kojomis pasiekti kūno vidurį bei judėti per jį (kirsti) ir atlikti užduotį PRIEŠINGOJE kūno pusėje. Tai padeda kūdikiui visapusiškai bendrauti su aplinka ir tyrinėti ją.

ABIPUSIAI galūnių judesiai ir SĄVEIKA SU APLINKA yra labai svarbūs veiksniai, padedantys vaikui ugdyti vidurio linijos kirtimo įgūdį.

Šis įgūdis prasideda kūdikystėje, kai kūdikiai mokosi abiem rankom siekti daiktus, mamos veidą. Pvz., norėdamas paimti didelį daiktą (kamuolį, didesnį žaislą) šiek tiek patrauktą į vieną kūno pusę, vaikas galų gale kirs vidurio liniją, kad galėtų jį pasiekti.

Kaip vystosi vidurio linijos kirtimas?

Maždaug 3 mėnesių kūdikiai gali kirsti vidurio liniją akimis, kai jie vizualiai seka priešais juos iš vienos pusės į kitą judančius daiktus.

6 mėn. mažyliai gali kirsti vidurio liniją viena ranka siekdami savo kūno dalis (čiupinėdami savo rankas, žaisdami su kojytėmis..), o maždaug 8 mėnesių abi rankos kerta vidurio liniją, perkeldamos daiktus iš vienos rankos į kitą.

Iki 4 metų vaikai paprastai lengvai įgyja vidurio linijos kirtimo įgūdžius.

Kartais maži vaikai žaisdami gali būti linkę naudoti kairę ranką kairėje kūno pusėje, o dešinę - dešinėje kūno pusėje. Tačiau vystantis kūno suvokimui, kairės ir dešinės pusės skyrimui bei erdviniam suvokimui (4–8 metų amžiuje), toliau lavėja gebėjimas spontaniškai peržengti vidurio liniją. Paprastai šis įgūdis sparčiai tobulėja nuo 6 iki 8 metų, o įgūdžiai paprastai visiškai integruojasi apie 8–9 metus.

Taigi, vidurio linijos kirtimas yra įgūdis, leidžiantis atlikti praktines, savęs priežiūros (prausimosi, valgymo, vairavimo, rengimosi...) ir poilsio (sporto, žaidimų) užduotis. Taip pat reikalingas VIZUALINIAMS - motoriniams gebėjimams formuotis (skaitymui, rašymui, piešimui, filmo žiūrėjimui...) ir padeda išsiugdyti DOMINUOJANČIĄ ranką.