Kengūros priežiūros metodas

Kengūros priežiūros metodas, kengūravimas, odos prie odos kontaktas neišnešiotam kūdikiui, mažo svorio naujagimiui.

STRAIPSNIAIIKI GIMIMOKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Lapkritis 2022

Kengūros priežiūros metodas

"Kengūros" priežiūros metodas, "Kengūravimas", "Odos prie odos" kontaktas - paprastas, bet efektyvus.

Tai toks kūdikio laikymo būdas, kai neaprengtas naujagimis priglaudžiamas prie nuogos motinos ar tėvo krūtinės (odos su oda kontaktas), laikomas vertikaliai ir užklojamas antklodėle ar tėvų apranga.

Ši padėtis panaši į tą, kaip kengūros nešioja savo jauniklius, kas ir paskatino „kengūros priežiūros“ termino atsiradimą. Kengūros metodas padeda naujagimiui prisitaikyti išoriniame pasaulyje, skatina klinikinį jo stabilumą, padidina motinos pieno gamybą ar žindymo pradžią bei aktyvina artimo ryšio su mama kūrimą.

Odos prie odos kontaktas tarp tėvų ir naujagimio yra pradedamas kiek galima anksčiau po gimimo ir nuolat palaikomas. Jis reikalingas visiems kūdikiams, tačiau ypatingai svarbus giliai neišnešiotiems ar mažo gimimo svorio naujagimiams.

Stabilios būklės naujagimius laikyti prie odos galima kelias valandas per dieną, bet kuriuo paros metu ir taip dažnai, kaip kūdikis toleruoja.

Rekomenduojama kasdien, mažiausiai valandą, tačiau bet koks kiekis gali būti naudingas.

"Kengūravimas" įmanomas net kūdikiui, kuris yra pritvirtintas prie įrangos vamzdelių ir laidų, tačiau reikia likti šalia jų ir stengtis per daug nejudėti.

Svarbu: užtkirinti, kad kūdikio kvėpavimo takai būtų saugūs ir kad būtų tikras odos prie odos kontaktas (be drabužių tarp kūnų).

Saugus taikymas: tėvai turėtų neužmigti, kad neišmestų kūdikio. Netaikoma: kūdikiams, kurie yra labai giliai neišnešioti ar būklė nestabili (rekomenduojama nuo 28–30 savaičių, su specialistų priežiūra bei apmokymu).

Kartais patariama laikyti tik trumpą laiką arba kartą per kelias dienas.

Kaip veikia "kengūros priežiūra"?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad kūdikio laikymas priglaudus prie nuogos krūtinės stabilizuoja širdies ir kvėpavimo dažnį, pagerina kraujo prisotinimo deguonimi lygį, geriau kontroliuoja kūdikio kūno temperatūrą ir taupo jo kalorijas.

  1. Įrodyta, kad pačios krūtinės temperatūra keičiasi atsižvelgiant į kintančius kūdikio kūno poreikius. Krūtinės temperatūra gali padidėti, kai kūdikio kūnas vėsta, ir gali sumažėti, kai kūdikis sušyla.

  2. Mamos bei naujagimio atskyrimas ligoninėje sutrikdo miego struktūrą, tuo tarpu odos prie odos kontaktas skatina miego cikliškumą, būtiną smegenų vystymuisi. "Kengūruojant" kūdikis paprastai įsikimba į krūtį ir greit užmiega.

  3. Papildomas miegas padeda reguliuoti kūno temperatūrą bei taupyti energiją, nukreipiant kalorijų sąnaudas augimo ir svorio didėjimo link.

  4. Ankstyvas ir nuolatinis metodo taikymas yra labai svarbus sėkmingam žindymui. Gerėja motinos pieno gamyba, geriau sekasi maitinti krūtimi ir sumažėja pogimdyvinės depresijos rizika.

  5. Naudingas prieraišumo bei jautraus bendravimo tarp tėvų ir naujagimio formavimusi; kūdikiai patiria mažesnį streso lygį ir mažiau verkia, geriau priauga svorio.

  6. Galiausiai tyrimai parodė, kad kengūros priežiūra daro teigiamą poveikį smegenų vystymuisi bei pažintinių ir judėjimo įgūdžių raidai.

    Moore E., R., Bergman N., et al. Early skin‐to‐skin contact for mothers and their healthy newborn infants. Cochrane Systematic Review, 2016.Marsha L Campbell-Yeo,1,2,3,4 Timothy C Disher, et al. Understanding kangaroo care and its benefits to preterm infants. Pediatric Health Med Ther. 2015; 6: 15–32. https://www.nationwidechildrens.org/.../dev.../kangaroo-care https://www.tommys.org/.../your-babys-time.../kangaroo-care https://www.youtube.com/watch?v=_MateX87u9k