Bobath NDT terapija

Bobath NDT terapija nebėra nr.1 vaikų CP reabilitacijoje

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA ESANT JUDESIŲ PROBELMOMS

Sausis 2023

Bobath terapija

Bobath terapija

Šiai temai kaupiausi tikrai ILGAI ir džiaugiuosi, kad išoriniai veiksniai pastūmėjo mane nebedelsti.

Bobath vardas turi didelę ISTORINĘ vertę (ypač CP valdyme), Bobath/NDT terapija vis dar plačiai taikoma reabilitacijoje, ypač Rytų Europoje, kartais net prisikiriama prie tinkamiausių terapinių metodų, tačiau ... tai NEBĖRA TIESA Mūsų dienomis NDT labai varijuoja pagal prilaikymo (hands-on) kiekį, judesių palengvinimą ar pradedamą į tikslą orientuotą veiklą, skirtumai stebimi net tarp šalių, tačiau jos EFEKTYVUMĄ įrodančių mokslinių tyrimų PRITRŪKSTA.

Dvi sisteminės apžvalgos nurodo, kad NDT atliekama pagal 1980, 1990 m. mokymą (orginalia, pasyvia forma) nebuvo susijusi su geresnėmis raidos išeitimis (labai aukštos CP rizikos kūdikiams) (Morgn et al. 2016a, Hadders-Algra et al. 2017).

Taip pat pasaulyje pirmaujantys EKSPERTAI CP srityje: Novak I., Morgan C., Fahey M. ir jų neįtikėtina komanda parengė išsamią sisteminę apžvalgą, kad nustatytų, kokie įrodymai patvirtina konkrečių intervencijų efektyvumą ir sukūrė naują šviesoforo sistemą, kad būtų aiškiau suprasti.

Intervencijos yra sugrupuotos į efektyvias ir neefektyvias pagal šviesaforo spalvas: „Taikyti“ (žalia), „Tikriausiai taikyti“ (geltona) su aiškia „verta to“ linija, žemiau kurios esančioms terapijoms trūksta įrodymų arba jei žymima raudona spalva, gali būti padaryta žala. Daugelis PASYVIŲ motorinių intervencijų yra neveiksmingos (t.y. pažymėtos raudonai). NDT taip pat atsiduria raudoname burbule. Kodėl?

  • Terapija nukreipta į SUTRIKIMO gydymą (nenormalų raumenų tonusą ir atipinius refleksus).

  • Pacientas yra PASYVUS dalyvis (fiksuotos padėtys, daug prilaikymo rankomis).

  • Netaikomi smegenų NEUROPLASTIŠKUMO bei motorinių įgūdžių mokymo principai, mažai dėmesio aplinkos praturtinimui, tėvų įtraukimui.

  • Darbas su kūno funkcijomis ir struktūra gali būti efektyvus, tačiau tai nebūtinai pagerina vaiko aktyvumą ir dalyvavimą.

  • Į UŽDUOTIS orientuoti metodai ir toliau yra veiksmingiausios priemonės motoriniams rezultatams pasiekti. MOTORINIŲ įgūdžių mokymosi strategijos taip pat veikia! (Novak I. et al. 2013; 2019).

  • DERINKITE intervencijas, būtinai įtraukite intervencijas, veikiančias TFK funkcinėse srityse. Yra tikimybė, kad ateityje į tikslą nukreipta NDT su minimaliu prilaikymu ir palengvinimu gali būti tinkama intervencinė strategija, bet tik ne senoji, orginali jos forma.