Asimetrinis toninis kaklo refleksas ATKR

Užsitęsusio asimentrinio toninio kaklo reflekso poveikis.

STRAIPSNIAIKINEZITERAPIJA KŪDIKIAMS

Sausis 2023

Asimetrinis toninis kaklo refleksas ATKR

Asimentrinis toninis kaklo refleksas
Asimentrinis toninis kaklo refleksas

ASIMETRINIS TONINIS KAKLO refleksas (ATKR) padeda kūdikiui gimimo metu, o gimus - lavina akių ir rankų judesius, jų koordinaciją, pusiausvyrą, atstumo, gylio suvokimą.

Turėtų INTEGRUOTIS ir išnykti maždaug 6 mėnesių amžiuje.

Jei refleksas IŠLIEKA, tai sukelia judėjimo sunkumus, smarkiai prisideda prie akademinių problemų mokykloje (rašymo, skaitymo, matematikos ir kitų mokymosi sunkumų).

Užsitęsusio asimentrinio toninio kaklo reflekso poveikis

KŪDIKYSTĖJE:

  • Gali pakenkti gebėjimui verstis, šliaužti ar ropoti,

  • Sklandžiai naudoti abi rankas vidurio linijoje,

  • Vaikas gali prastai matyti laikomus objektus (silpnas vizualinis atsakas).

  • Stebima nepakankama pusiausvyrą, kūdikis dažnai krinta sukdamas galvą į šoną nuo vidurio linijos - tai labai erzina ir smarkiai nuvargina.

Poveikis anktyvoje vaikystėje ar MOKYKLINIAME amžiuje:

  • Prastas ATSKIRŲ kūno JUDESIŲ atlikimas, DISPRAKSIJA - paveikia šliaužimą, ropojimą, eiseną. Prasta akies-rankos koordinacija, pusiausvyra ir judesių planavimas, dažni kritimai pasukant galvą. Sunkumai mokantis važiuoti dviračiu, vairuojant mašiną (nukrypsta į šoną- pasukus galvą).

  • Prasta SĖDĖJIMO poza - vaikas kėdėje gali sėdėti asimetriškai (ištiesta ranka bei koja pasuktoje veido pusėje, liemens dalis pasislinkusi nuo vidurio linijos). Vaikas atrodo „nerūpestingas“, nes neišsėdi tiesiai, kėdės centre.

  • Sutrikusi, NERANGI EISENA, bėgimas - pasukus galvą į šoną, paskui seka visas vaiko kūnas. Tai trukdo kontroliuoti vaikščiojimą užsiėmimų metu, sunku eiti tiesia linija. Bėgimo metu stebimi nesinchroniniai rankų judesiai, ranka gali būti laikoma "fechtuotojo" padėtyje, nes bėgimui reikia papildomų jėgų ir ištvermės, mažesnis greitis ir tikslumas.

  • DĖMESYS ir koncentracija - vaikui pasukus galvą, gali pasisukti visas jo kūnas. Tai labai blaško dėmesį ir gali trukdyti atlikti užduotis, ypač kelis veiksmus, pvz. stebėti lentą ir klasę, sulenkti popieriaus lapą naudojant abi rankas.

  • Sutrikęs ŽIRKLIŲ naudojimas - užuot laikęs popierių vidurio linijoje ir kirpdamas į priekį, vaikas kerpa „šonu“. Nedominuojanti ranka gali per tvirtai suspausti popierių, sunkiai pasislinkti. Tai sumažina savarankiškumą, tikslumą ir greitį.

  • Sutrikęs RAŠYMAS (nebrandi rašysena) - norint rašyti reikia atskirų ir tikslių kūno dalių judėjimo; nuolatinis ATNR buvimas tam trukdo. Sunku išvengti galvos judesių rašant, kai žiūrima pirmyn ir atgal į lentą ar knygą. Sunku stabilizuoti popierių nedominuojančia ranka ir kontroliuoti rašymo priemonių naudojimą dominuojančia ranka. Sunku kopijuoti nuo lentos į sąsiuvinį.

  • SKAITYMO sutrikimai, DISLEKSIJA - Skaitymas reikalauja greitų ir sklandžių akių judesių; vaikas gali labai silpnai atskirti akių judesius nuo galvos judėjimo, kad galėtų greitai pamatyti, nuskaityti, sekti ir perkelti žvilgsnį tarp objektų. Gali pamesti skaitomą vietą, sunku rasti konkrečias raides, žodžius ar sakinius puslapyje.

  • KLAVIATŪROS naudojimas - sutrikdoma galimybė išlaikyti abi rankas tinkamai padėtas ties klavišų viduriu bei jas naudoti.

  • Pečių, kaklo ir klubų problemos. Netaisyklinga laikysena.

Daugiau: Retained Asymmetrical Tonic Neck Reflex (ATNR)